Banki centralne, po raz pierwszy od dekady, masowo sprzedają złoto, aby cofnąć część strat finansowych, które spowodowała pandemia. Czy powinny teraz zacząć kupować bitcoin?

Po raz pierwszy od dekady banki centralne na całym świecie sprzedają swoje akcje kruszcu. Ekonomiści stwierdzili, że jest to bezpośredni rezultat pandemii koronaawirusowej, która doprowadziła do napięć fiskalnych. Jeśli ta tendencja się utrzyma, ceny złota będą się utrzymywać przez pewien czas. Pytanie brzmi, czy banki centralne zaczną gromadzić zapasy Immediate Edge już teraz?

Banki centralne odrzucają złoto po raz pierwszy od 10 lat

W zaskakującym raporcie opublikowanym przez Bloomberga, banki centralne po raz pierwszy od dekady stały się sprzedawcami żółtego metalu w przeciwieństwie do ich konwencjonalnego trendu zakupu XAU. Kraje produkujące złoto były tymi, które zapoczątkowały masową falę dumpingu, aby zrównoważyć straty finansowe spowodowane pandemią. Wypowiadając się na temat rozwoju, ekspert finansowy związany z międzynarodowym bankiem zauważył:

Pandemia zwiększyła napięcie fiskalne w wielu krajach, w miarę jak kraje nadal wycofują się ze wsparcia fiskalnego. Przy podwyższonych cenach złota banki centralne mogą zdecydować się na sprzedaż części swoich zasobów metali szlachetnych w trakcie walki z kryzysem.

Według najnowszego kwartalnego raportu Światowej Rady Złota (World Gold Council – WGC), prowadzona przez Uzbekistan i Turcję sprzedaż złota doprowadziła w samym trzecim kwartale do sprzedaży 78,9 ton brutto. Do partii dumpingowej dołączył także rosyjski bank centralny, odnotowując pierwszą od 13 lat kwartalną sprzedaż.

Ponadto, banki centralne sprzedały podobno 12 ton prawa do złota żółtego w kwartale września. Stanowi to wyraźny kontrast w porównaniu z wrześniowym zakupem 141,9 tony we wrześniu 2019 roku. Eksperci finansowi twierdzą, że to rozładowanie złota w masie znacząco wpłynie na ceny XAU. Komentując tego samego ekonomistę (jak wspomniano powyżej) powiedział:

Jeśli więcej banków centralnych pójdzie w ich ślady, to może to wpłynąć na ceny złota, ponieważ banki centralne były w ostatnim czasie głównymi nabywcami żółtego metalu. Tak więc, w pewnym sensie, kryzys może okazać się do pewnego stopnia niekorzystny dla złota.

Czy banki centralne powinny kupować Bitcoin teraz?

Tendencja wzrostowa wielomiliardowych spółek publicznych wchodzących na pozycje milionowe w Bitcoin powinna być sygnałem ostrzegawczym dla banków centralnych na całym świecie.

To prawda, że twórca BTC jest całkowicie anonimowy, a kryptokur waluta pozostaje w dużej mierze nieuregulowana. Ale kiedy taki scenariusz jak obecny wzywa do ratowania tonących statków ekonomicznych zdecydowanej większości narodów, Bitcoin może być odpowiedzią. Przecież aktywa “faktycznie” mają ograniczoną podaż i emisję, w przeciwieństwie do złota, którego liczby nie mogą być odpowiednio rozliczone. Ponadto, Bitcoin okazał się solidny, z 99,98% czasu sprawności od poczęcia w połączeniu z rosnącymi cenami od czasu rozpoczęcia handlu po raz pierwszy.

Wiadomości o tym, że banki centralne pracują nad uwolnieniem swoich rodzimych walut cyfrowych (czyt. CBDC) są dość powszechne. Ale czy ich “native crypto badacze” mieli spojrzeć na wykresy cen Bitcoin, a przyszłe perspektywy rynku BTC przez takich jak Bloomberg Mike McGlone, zdaliby sobie sprawę, to ma sens, aby faktycznie kupić trochę bitcoin.