W związku z trwającym sezonem altcoinów, kilka znaczących projektów może zmierzać w kierunku nowych, wszechobecnych szczytów w 2020 roku. Pozostaje pytanie, czy i które z nich pójdą za przykładem Chainlink’a w kierunku nieznanego terytorium.

Podczas gdy Bitcoin pozostaje stosunkowo spokojny na swoim terytorium cen komfortowych, wiele alternatywnych monet uległo znacznym wahaniom. Zdecentralizowane finanse (DeFi) i niektóre ważne wydarzenia z kilku projektów zainicjowały poważny wzrost cen różnych altcoinów, a biorąc pod uwagę spadek dominacji Bitcoinów, nowy sezon altcoinów przeżywa boom.

Chainlink (LINK) nadal imponuje swoimi wynikami, wyznaczając nowe rekordowe wyniki jeden po drugim. Mając to na uwadze, spójrzmy na kilka obiecujących altcoinów, które mogą również osiągnąć nowy rekord wszechczasów.

Tezos (XTZ)
“Tezos jest nowym zdecentralizowanym łańcuchem blokowym, który rządzi sobą, tworząc prawdziwą cyfrową wspólnotę.” – czyta ich stronę internetową.

Jedna z jej najbardziej unikalnych cech dotyczy zarządzania, ponieważ Tezos próbuje wbudować proces decyzyjny w sieć użytkowników, a nie zespołów rozwojowych i społeczności górniczych.

W ciągu zaledwie dwóch tygodni w 2017 roku firma, z siedzibą główną w Szwajcarii, zebrała ponad 200 milionów dolarów w nieograniczonym ICO. Po ponad roku prób i testów beta, oficjalne uruchomienie Tezos mainnet nastąpiło pod koniec 2018 roku.

Jej rodzima kryptokur waluta, XTZ, osiągnęła w lutym tego roku rekordową cenę – około 4 dolarów. Pandemia COVID-19 obniżyła się jednak do poziomu poniżej 1 USD, podczas ostatniego Czarnego Czwartku w marcu. Niemniej jednak, rodzima kryptokur waluta Tezosa znacznie zwiększyła swoją wartość od tego czasu do około 3 USD obecnie, w dobrym miejscu zagrażającym poziomowi ATH.

Podstawy projektu są silne, co sugeruje, że aktywo mogłoby zostać zagruntowane na gwałtowny wzrost cen w kierunku nieznanego terytorium powyżej obecnego ATH. Jego rzeczywiste wykorzystanie zostało ostatnio zilustrowane przez największy bank inwestycyjny w Ameryce Łacińskiej – Banco BTG Pactual. Bank ten uruchomił token na Tezos blockchain o nazwie ReitBZ.

Tezos jest również dość popularny w środowisku kryptokurrency, przede wszystkim ze względu na swoją cechę gry. Według najnowszego raportu, prawie 93% wszystkich XTZ jest zablokowanych do naliczania stawek – więcej niż jakikolwiek inny dowód na istnienie kryptokursztynu. Dla zabawy, Tezos był jednym z pierwszych żetonów, które oferowały nagrody pieniężne, co w rzeczywistości określa się mianem “pieczenia” Tezosa.

xtzusd_kraken-min
XTZ/USD, Kraken. Źródło: TradingView
Moneta Binance (BNB)

Wiodąca kryptocurrency exchange Bitcoin Billionaire, która niedawno obchodziła swoje trzecie urodziny, jest jedną z najbardziej aktywnych firm w sektorze aktywów cyfrowych. Od uruchomienia regulowanej platformy handlu kryptowalutami z siedzibą w Wielkiej Brytanii do współpracy z przeglądarką Brave, Binance kontynuuje “budowanie”.

W ostatnim czasie firma dokonała również dwóch znaczących zakupów. Jako prawdopodobnie największy jak dotąd w branży, jeden z nich doprowadził do przejęcia przez Binance wiodącego agregatora danych CoinMarketCap. Po drugim, w którym Binance zakupił platformę kart debetowych Visa Swipe, firma oficjalnie zadebiutowała swoją kartą Binance dla użytkowników z siedzibą w Wielkiej Brytanii i niektórych krajach europejskich.

Mimo to, pomimo tych zmian, jej rodzimy kryptokurwalutowy Binance Coin nie zwiększył ostatnio znacznie swojej wartości. W czerwcu ubiegłego roku BNB osiągnął swój ATH na poziomie ponad 40 dolarów, ale od tego czasu nie udało mu się złamać ponad 30 dolarów.

W czasie wyprzedaży w połowie marca BNB spadł do poziomu poniżej 10 USD i obecnie znajduje się na poziomie około 17 USD. Jeden z raportów sugerował nawet, że cena aktywów jest dość zaniżona, a skok może być już dawno przeterminowany. W związku z tym nie będzie zaskoczeniem, jeżeli BNB wkrótce przekroczy pożądany koszt jednej monety wynoszący 40 USD.

Warto również zauważyć, że podaż obiegowa BNB będzie stopniowo zmniejszana co kwartał do pewnego momentu, ponieważ Binance pali żetony równe procentowi kwartalnych zysków.

Aave jest protokołem pożyczek zdecentralizowanych (DeFi), który umożliwia użytkownikom pożyczanie i pożyczenie szeregu krypto walut o stabilnym i zmiennym oprocentowaniu. Platforma wykorzystuje swój natywny token LEND, aby zapewnić posiadaczom zniżkowe opłaty. Firma stwierdziła również wcześniej, że użytkownicy będą mogli korzystać z LEND’u w celu zarządzania i jako “pierwszej linii obrony dla niespłaconych kredytów”.

Wysoki kredyt na cały czas pojawił się w pierwszym tygodniu 2018 roku na poziomie 0,48 dolarów. Od tego czasu cena aktywów przez ponad dwa lata wykazywała tendencję spadkową. Wszystko zmieniło się kilka miesięcy temu, gdy cały sektor DeFi przeżywał boom, a większość związanych z nim żetonów odczuwała jego pozytywny wpływ.

W miarę jak DeFi stale się rozwija, jego najważniejsi przedstawiciele również podążają za nim. Przykładem jest cena pożyczki, która w połowie kwietnia wynosiła 0,019 USD. W momencie pisania niniejszego dokumentu, cena LEND wzrosła o ponad 1000% w ciągu trzech miesięcy. Jeśli jednak utrzyma się trwający trend DeFi, natywna moneta Aave może rzeczywiście przekroczyć poprzednią wartość ATH wynoszącą 0,48 USD. Od momentu napisania tych wierszy, LEND obraca się wokół znaku 0,3 USD.

Brave jest otwartą, prywatną i bezpieczną przeglądarką internetową opracowaną przez Brave Software Inc, działającą na komputerach PC, Mac i urządzeniach przenośnych. Jej kryptokur waluta – Basic Attention Token (BAT) – jest tokenem reklamowym zbudowanym na bazie łańcucha blokowego Ethereum. Tworzy on rynek wymiany reklam, łącząc reklamodawców, wydawców i użytkowników w sposób zdecentralizowany.

Firma stojąca za tą monetą nawiązała ostatnio kilka znaczących partnerstw, które mogłyby ostatecznie pomóc BAT w podniesieniu jej ceny. Po wyżej wymienionej współpracy z Binance’em, użytkownicy przeglądarek Brave mogą bezproblemowo korzystać z aktywów kryptokurwalutowych bezpośrednio poprzez nową funkcję w przeglądarce o nazwie widget Binance. Zasadniczo umożliwia im ona bezpośredni dostęp do strony internetowej giełdy w celu zdeponowania, zakupu lub sprzedaży aktywów cyfrowych bez opuszczania strony przeglądarki.

Popularna japońska giełda kryptocurrency BitFlyer ogłosiła niedawno opracowanie cyfrowego portfela dla użytkowników przeglądarek Brave. Obie firmy zauważyły również, że rozpoczną wspólną kampanię marketingową mającą na celu zwiększenie rozpoznawalności walut kryptograficznych i łańcuchów blokowych wśród klientów oraz poprawę komfortu i wygody ich użytkowania.

Poza pewnymi kontrowersjami, zmiany te mogą rzeczywiście popchnąć BAT w kierunku nowych rekordów. W styczniu 2018 r. BAT osiągnął ATH na poziomie ponad 1 USD.

Ethereum (ETH)
Druga co do wielkości kryptokurcja według rynkowej czapki może być czymś w rodzaju mrocznego konia, i to najbardziej zaskakującym na tej liście.

Z jednej strony ma ona wiele czynników działających na jej korzyść. Należą do nich m.in. trwający boom DeFi, który przede wszystkim wykorzystuje swój łańcuch blokowy oraz fakt, że prędzej czy później przejdzie on od obecnego algorytmu “proof-of-work consensus” do “proof-of-stake”.

Po zakończeniu przejścia, które nie ma oficjalnej daty, sieć powinna być bezpieczniejsza i bardziej skalowalna. Ostatecznie, tak zwane Ethereum 2.0 jest uważane za znacząco byczą wiadomość dla ETH.

Z drugiej strony, natywna kryptokurna waluta jest daleka od swoich wszech czasów. W styczniu 2018 roku ETH osiągnęła szczytowy poziom ponad 1400 dolarów i od tego czasu straciła prawie 85% swojej wartości. Jeśli ma złamać ATH, to musi wzrosnąć o ponad 500%.

Choć w tym momencie wydaje się to mało prawdopodobne, ETH odnotował w przeszłości podobne skoki cen. Dodatkowo, kilka innych czynników sugeruje, że cena Ethereum jest “znacząco zaniżona”.